«Мало любити свій рідний край, його треба ще й знати»
М.Рильський
Останнім часом у світі кардинально змінюється ставлення до закладів культури, серед яких особлива роль відведена музеям, що цілком зрозуміло. Саме в музейних зібраннях зберігаються найцінніші надбання людства!
Музеї виконують безліч значущих функцій, але, на погляд журналу CHERCHER LA FEMME, в редколегії якого – виключно жінки, однією з надважливішіх функцій є виховна, яка реалізується через повагу до минулого рідного міста, краю та держави в цілому, бо саме там – відповіді на багато питань.
Низка інтерв’ю з представниками керівництва декількох державних музеїв, який приурочено до Дня Києва-2018, – наш внесок в розвиток духовного розвитку і зміцнення історичної пам’яті дітей і молоді, в справу підвищення рівня культури і самосвідомості українців.
Ознайомившись зі змістом нашіх публікацій, ви переконаєтесь:
СУЧАСНИЙ МУЗЕЙ – це незрівнянно більше, чим сховище історичних та художніх цінностей. В певному сенсі це – образ, що матеріалізується в той момент, коли ви перетинаєте поріг справжнього закладу культури, який дозволяє піти від буденності, знайти натхнення і розширити власні горизонти сприйняття світу. Що це буде – виставка, лекція, дискусія… захід, організований в форматі театралізованого дійства або квесту – вже не важливо. Головне – перебувати в цій атмосфері…
Наш співрозмовник – Марта Лопатій, заступник генерального директора з науково-просвітницької роботи Національного музею Тараса Шевченка
В чому унікальність Вашого Музею?
У музейній колекції Національного музею Тараса Шевченка найповніше з усіх зібрань представлено малярська та графічна спадщина Тараса Шевченка – понад сімсот оригіналів. Зібрані всі прижиттєві видання літературних творів поета, книги з особистої бібліотеки, художнє приладдя, рідкісні автографи, меморіальні речі, архівні матеріали та документи. Все це складає унікальну музейну збірку, що налічує понад 81 тисячу експонатів.
Які новинки ви вводите, щоб активувати відвідуваність музею?
Науковий колектив щодня працює над залученням відвідувачів, адже сучасний відвідувач уже не той))) Музей сьогодні має бути цікавим, доступним, зрозумілим для самостійного відвідування. Маємо сторінки в соцмережах, проводимо різноманітні рекламні акції у FB, розіграші. У залах постійно діючої експозиції музею минулого року з’явилися QR-коди, які дають можливість відвідувачеві самостійно дізнатися більше про представлені експонати не скориставшись послугами екскурсовода.
Проводимо безкоштовні промо-акції на святкові дні: квести таємними місцями, театралізовані екскурсії у денний та вечірній час, кураторські екскурсії виставками, концерти сучасних колективів. Так наприклад нещодавно в рамках виставки «Революція міфу» у музеї відбувся концерт гурту «Шпилясті кобзарі» та традиційних виконавців Київського кобзарського цеху. Також цікавим для відвідувачів цього виставкового проекту є можливість торкатися до представлених експонатів. А саме відвідувачі можуть грати на музичних інструментах, які є реконструкцією оригінальних старосвітських кобз, лір та бандур. Був також представлений документальний фільм «Хоробра 17» канадського режисера українського походження Ореста Сушка, який ще не виходив на великі екрани в Україні. Ми намагаємось крокувати в ногу з часом наскільки це можливо)).
Які дитячі програми ви пропонуєте у вашому музеї?
В кінці минулого року ми затвердили Стратегію розвитку Дитячих програм у музеї, основною метою якої є зробити постать Тараса Шевченка зрозумілою для сучасних дітей. У музеї є Дитячий центр, який на сьогодні є місцем проведення різноманітних дитячих занять. В перспективі ми плануємо запровадити інтерактивні занять для дітей різного віку, а також сімейні заняття, лекції, воркшопи. Також найближчим часом відвідувачі зможуть скористатися послугою «День народження у музеї» та «Моя перша виставка у музеї».
На сьогоднішній день у музеї вже діють різноманітні екскурсії розроблені для різних вікових категорій, які висвітлюють конкретні аспекти життя та творчості Шевченка. Користується попитом інтерактивна екскурсія-гра «Шляхами Тараса Шевченка» спеціально розроблена для учнів 1-4 класів, яка включає в себе окрім розповіді про життя Тараса Шевченка також читання учнями віршів напам’ять, відгадування загадок, складання пазлу – репродукції однієї із картин художника.
Також для дітей 7-13 років у музеї можна замовити тематичну екскурсію із використанням гри-квесту «Карта Шевченкових пригод». Під час цієї екскурсії діти вирішують різноманітні завдання в «книжчці-карті», яку вони отримують від екскурсовода. Мета гри полягає у пошуку головних експонатів у музеї за поданими фрагментами чи описом, отриманні цікавої інформації та її аналізі.
Для дітей 6-9 класів музей пропонує тематичну екскурсію «Тарас Шевченко – мандрівник», під час якої діти поринають у світ мандрів ХІХ століття, знайомляться із новими термінами, місцями, способами пересування. В ході екскурсії використовуються географічні карти та натуральні мінерали.
Це тільки декілька екскурсій про які я розповіла, проте у музеї є ще багато інших цікавих екскурсій для різних вікових категорій: «Рослини у творчості Тараса Шевченка», «Тарас Шевченко та археологія», «Шевченківський Київ», «Музи Тараса Шевченка», музейне заняття «Бабусина скриня» та інші.
Слід сказати, що в музеї облаштовано кімнату догляду за дитиною, для зручностей відвідувачів з немовлятами. Нещодавно музей став проводити «Культурний декрет» — заняття для мам із немовлятами.
Яку програму ви готуєте до Міжнародного дня музеїв та Дня Києва?
Цього року програма ще в розробці, наразі не можу анонсувати конкретні заходи. Але обіцяю, буде цікаво)) Минулого року саме до Міжнародного дня музеїв ми підготували екскурсію місцями, до яких зазвичай відвідувачі не мають доступу (теплопункт, бойлерна і т.д.) та квест таємними місцями музею. Було чимало охочих послухати цю екскурсію та спробувати свої сили в квесті. Також в цей час музей був основним майданчиком Київського фестивалю «Анна-Фест», в якому цього річ також прийматеме участь. Минулого року у музеї експонувався Міжінституційний міжнародний освітньо-виставковий проект «Vis-à-visУкраїна-Франція: 800 років після Анни Київської», розроблений науковим колективом музею. Проект окреслював місце України у загальноєвропейському культурному просторі, а також представляв культурні зв’язки України та Франції, які розпочалися ще у ХІ столітті, коли київська княжна Анна, одружившись з королем Франції Генріхом І, стала одним з найефективніших послів Київської Русі в середньовічній Європі, посівши важливе місце в історії взаємин франкомовного світу та Київської Русі-України. А у ХІХ столітті Тарас Шевченко своєю діяльністю сприяв самоусвідомленню українців як нації та встановленню контактів із іншими європейськими країнами, зокрема із Францією – культурних, освітніх, ідейних.
Це перший інтерактивний музейний проект з повноцінною дитячою зоною. В дитячому інтерактивному майданчику проекту було представлено відображення процесу навчання та можливість засоціювати себе із дитиною в Україні та у Франції у ХІХ столітті. Усі експонати було розташовано на рівні очей дитини для зручного їх огляду.
Тема цьогорічного Дня музеїв – «Музеї в мережі: нові методи, нові відвідувачі». Тому ми вирішили активно попрацювати з нашою онлайн аудиторію та залучити нових відвідувачів через соціальні мережі. Будемо експонувати колаж з фотографій Instagram наших відвідувачів, зробимо онлайн-екскурсію в прямому ефірі, а в експозиції замінимо кілька старовинних експонатів 19 століття на їх сучасні аналоги з нашої епохи. По цих експонатах плануємо зробити квест, який відвідувачі зможуть проходити як безпосередньо в музеї, так і в онлайн-режимі через соціальні мережі. Також буде захід-гра для дітей — познайомимо їх із тим, як працює музей та як потрапляють експонати до музею. Плануємо також залучити до заходу блогерів і провести для них окрему екскурсію таємними приміщеннями музею.
Национальный музей Тараса Шевченко
Адрес: г. Киев, бул. Т. Шевченко, 12