Минуле і майбутнє княжого граду в серці Волині

Острог – місто з населенням 15266 чоловік (згідно з останнім переписом) в Рівненській області начебто і належить до категорії маленьких міст, але його минуле, його велична історія і значення для нашого сьогодення заважають погодитися з назвою «маленьке». Отже, про Острог з самого початку.

IMG_5624Першу згадку про місто віднайдено в Іпатіївському літописі в 1100 році. В ХІІІ сторіччі місто повністю знищено монголо-татарами, але відновилось і навіть до 1341 року «обросло» першими солідними укріпленнями. Саме з чотирнадцятого століття і починається особлива історія міста, пов`язана з князівським родом Острозьких, за час правління яких нині невеличке містечко було четвертим за величиною на території України.

Žáâண 2 196Князь Костянтин Острозький – один з найвпливовіших землевласників і політиків свого часу, захисник православ`я, покровитель освіти і мистецтва, меценат, але головне – великий полководець. На його рахунку 63 переможних битви , за які він був обдарований землями, примноживши статки роду. Похований в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври , але місце поховання було знищене разом з собором в 1941. Лицарські лати, корона на голові – так зобразили князя на надгробку тодішні скульптори, і напис-висновок «Для немічних притулки, для дітей школи, для людей рицарських в Академії Марсовій списи з шаблями залишив. Напиши з приємністю : Сціпіонові руському Костянтину Івановічу князю Острозькому, гетьману Великого Князівства Литовського»

Гідно підтримав батькову справу Василь-Костянтин Острозький, перетворивши Острог в «волинські Афіни» і зібравши у своєму родовому маєтку гурток високоосвічених людей зі всієї Європи, створивши своєрідний ренесансний осередок , де західноєврпейські гуманістичні впливи поєднувались з православною традицією. На основі цього гуртка і виросла Острозька академія – перший вищий навчальний заклад в Східній Європі, 440-річчя якого відзначатимуть в 2016 році. Особливість слов`яно-греко-латинської Академії полягала в тому , що до навчання брали з початкової школи і завершували вищою. Вивчались сім вільних наук : граматика, риторика, діалектика, арифметика, геометрія, музика, астрономія; три вищі : філософія, богослов`я , медицина; п`ять мов : слов,янська, польська, давньоєврейська, грецька, латинська. За 50 років існування Академія підготувала майже 500 випускників православної еліти.

Але справжній науковий подвиг, здійснений вченими мужами Острозької академії , яких князь Василь-Костянтин запросив з Падуї, Венеції, Кракова, Афона, – підготовка фактично першого наукового видання Біблії. Чому наукового? Тодішніми фахівцями був проведений широкий порівняльний аналіз різних друкованих і рукописних біблійних текстів , зібраних зі всього християнського світу і привезених до академії. Писання звіряли і виправляли, щоб добитись найбільшої «автентичності». І зустріч князя Острозького з друкарем Іваном Федоровим в 1574—75 роках не була випадковою, і Острозька Біблія стала головною роботою майстра. До речі, в Острозі Федоровим було надруковано шість із дванадцяти його видань.

Унікальність Острозької Біблії ще й в тому , що вперше в світі для друку було використано шість видів друкарських шрифтів, це перше повне видання Біблії церковнослов,янською мовою кириличним шрифтом, краса і стиль в оздобленні якої викликали захоплення в сучасників . Словом, книга «не як річ земна, але дар небесний», а значний на ті тираж в 1200 екземплярів дозволив назвати видання визначною подією Східної Європи.

Але повернемось до історії міста, адже хоча Академія і стала його культурно-просвітницьким центром, крім студентів і викладачів, його населяли ремісники, об`єднані в 16 цехів (шевці, кравці, ковалі, пекарі, золотарі, музики і т. ін. ) Сьомого червня 1585 року місту надано Магдебурзьке право. Католицтво представлено єзуїтами, францисканцями, кармелітами, капуцинами. З ХІV сторіччя в Острозі формується єврейська община, більш того, засновується провідна школа равинів при Острозькій синагозі.
Толерантне ставлення до різних конфесій утвердилось в Острозькому культурному середовищі, що свідчило про засвоєння європейських ренесансних традицій.

Žáâண 2 142Не дивно, що з огляду на історію міста, в 2007 році в конкурсі «Сім чудес України», Острог отримав першість, як «Визначна пам`ятка духовної України». Острозька академія, Замкова гора з рідкісною для України баштою-донжоном, Музей книги, де зберігаються понад 5 тисяч унікальних стародруків, Музей нумізматики, де для огляду представлені скарби XVII—XX століть (результати археологічних розкопок), Межиріцький монастир, Новомаленський замок – вистачить на тиждень вражень і висновків про непересічне значення Острога і як «волинських Афін», і як «українського Кембріджу» і як міста насиченого духом Відродження.

Так було не завжди. Чи то випадково, чи ні, але протягом 70-80-х місто асоціювалось виключно з обласною психіатричною лікарнею, тут розташованою. І питання «ти що, з Острога?» означало лише одне – психічну неповносправність. І тільки завдяки колосальній вірі і зусиллям всіх, хто відроджував і продовжує розбудовувати Острозьку академію, велична історія міста привертає до себе увагу все більшої кількості українців та іноземців. У маленького містечка майбутнє великого інтелектуального та культурного осередку , яке твориться в теперішньому, і як свідчення тому перший фестиваль «Острог-Рененсанс» , що відбудеться в місті в травні –червні.

Але як діти починають знайомство зі світом з казок, так і знайомство з древнім містом потрібно починати з його легенд, а їх в Острозі чимало. Але, здається, долі реальних історичних персонажів перевершують будь- яку вигадку. Найяскравіший приклад – Гальшка Острозька, племінниця князя Василя-Костянтина Острозького, яка рано залишилась без батька, під опікою матері-католички та православного дядька. Вже з чотирнадцяти років її почали вигідно видавати заміж, адже династично-майнові шлюби були загальною практикою того часу. Тож одружена з волі дядька-князя, потім з волі короля, потім з волі матері, потім повернута до попереднього королевого призначенця, Гальшка в результаті довгих чотирнадцять років провела наодинці в вежі польського міста Шамотули, аж поки не стала офіційно вдовою і не успадкувала величезне багатство, знову повернувшись в Острог.

Але все своє багатство заповідала на будівництво Острозької академії та шпиталю. Власне саме на її гроші і була Василем-Костянтином Острозьким побудована Острозька академія. Чи не нагадує цей факт про іншу Гальшку (Гулевичівну) , яка надала частину своїх земельних володінь в Києві під будівництво братської школи, що згодом стане Києво-Могилянсьою академією.
Дві Гальшки, дві жінки без яких, ймовірно, не з`явилось би двох Академій.

Величне минуле через історії маленьких жінок наче дає нам знак про неминучість величного майбутнього, якому просто треба посприяти в теперішньому. Починаємо з маленького міста з величною історією — Острог.

Žáâண 2 183Текст: Людмила Гарарук

 

Больше статей из рубрики «Украина уникальная»:

Як зустрічали весну вдавнину

Таємниці старовинних печер

Из жизни киевских парков

Відчути…відлуння віків

Село! — і серце одпочине

Мой цветущий Киев

Хрустальный крест Валентины

Serge Lifar de Kiev… 

Співуча магія

Киев, любовь моя…

Наші велетні

Зачарована красою

 

Поделиться в соц. сетях

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *